techaTECHAK.cz - technická akademie - šachy a robot

O TECHAKU

Technická akademie dětí a mládeže, z.s. neboli TECHAK, je moderní volnočasové centrum zaměřené na vzdělávání v oblasti ICT a digitálních technologií. Nabízí volnočasové kroužky a aktivity pro děti, kurzy pro dospělé i seniory, vzdělávací semináře pro pedagogy a speciální  programy pro třídy základních a mateřských škol.

Podívejte se na naše promo video: Promo video

Nebo si přečtěte jak si u nás celé třídy užívají úžasné dopoledne

TECHAK a Projekt Erasmus+ přinese digitální technologie do výuky.

Vzhledem k dnešní poptávce po technicky vzdělaných lidech  je cílem našich volnočasových aktivit podpoření zájmu dětí o polytechnické a přírodovědné vzdělání. Nabízíme kroužky probíhající 1x týdně v průběhu školního roku pro děti od 6 do 16 let. Kroužky jsou různě orientované a to na robotiku, drony, přírodní vědy, youtubering, elektroniku, programování či modelování ve 3D. V TECHAKU se děti seznámí s následujícími technologiemi:

3D tiskárna Průša i3 MK2

Prusa i3 je 3D tiskárna Josefa Průši a jeho firmy Prusa Research vyvinutá ve své původní podobě v roce 2012. Podobně jako jiné tiskárny z projektu RepRap je tiskárna schopna vytisknout sama své klíčové komponenty a navíc je to otevřený hardware, tedy kromě její základní podoby se vyskytuje i řada neoficiálních variant. K roku 2016 se jednalo o nejrozšířenější 3D tiskárnu na světě. Nejnovější verze zvaná Prusa i3 MK3 byla zveřejněna v září roku 2017 s výraznými zlepšeními oproti předešlým modelům. Vzhledem k tomu, že je tiskárna “open source” vzniklo mnoho variant produkováno firmami i jednotlivci po celém světě a jako mnoho ostatních RepRap tiskáren Prusa i3 je schopna vytisknout některé svoje vlastní díly.

Roboti OZOBOT

Ozobot je miniaturní robot, nejmenší svého druhu. Jedná se o interaktivní hračku, která rozvíjí kreativitu a logické myšlení. Zároveň je to ale skvělá didaktická pomůcka představující nejkratší a nejzábavnější cestu ke skutečnému programování i robotice
Ozobot má v průměru jen 2,54 cm.
Schopnosti Ozobota jsou založeny na optických senzorech. Při sledování čáry Ozobot zaznamená zakreslené instrukce vytvořené z barevných kódů a dle zadaných příkazů reaguje. Čára může být libovolné barvy, Ozobot ji rozpozná a stejnou barvou rozsvítí LED diody, umístěné v horní části těla

LEGO BOOST a LEGO MINDSTORMS

PROČ BY SE MĚLY DĚTI UČIT PROGRAMOVAT? Protože programování otevírá dveře do světa nekonečných možností. Objevte největší výzvu LEGO. Velkolepý LEGO MINDSTORMS EV3 a LEGO BOOST dává možnost vytvořit a ovládat své vlastní robotické LEGO tvory, vozidla, stroje a nejrůznější vynálezy! Kombinací prvků LEGO s programovatelnými kostkami, motory a senzory, můžete svým výtvorům umožnit chodit, mluvit, manipulovat s předměty, myslet, střílet a dělat téměř cokoliv, co si jen umíte představit!

Tablet iPad a PC all in one

Tablet začaly využívat i školy při výuce. Pomocí tabletu je možné vyučovat až dvě třetiny předmětů, výhodou je, že díky tomu odpadá žákům nošení těžkých učebnic. Ovšem současně tato zařízení odnaučují učit se, protože utlumují kritické myšlení, hlubší chápání smyslu informace a porozumění kontextu, a naopak posilují a rozvíjí způsoby práce a jednání spoléhající na okamžitý přístup k informacím bez použití vlastní paměti a vlastního přemýšlení. My používáme tablety a PC pouze jako nástroj k ovládání, programování a nastavování, jako nedílnou součást IT technologií v 21. století.

MERKUR Elektřina a magnetismus

Stavebnice je ideální pomůcka pro žáky ZŠ, kteří se poprvé seznamují se základy magnetismu a také s tím, jak vzniká elektrický proud a co všechno umí. Všech 88 pokusů z elektrostatiky, elektřiny, magnetizmu, elektromagnetizmu a elektrochemie vysvětluje srozumitelnou a zábavnou formou podstatu jednotlivých experimentů a jevů. Stavebnice obsahuje podrobnou návodovou knížku, kde je vysvětleno jak např. pracuje schodišťový vypínač, telegraf, derivační motor, ampérmetr, galvanické pokovování.

Stavebnice Boffin

Svět se vyvíjí a mění, naše děti jsou netrpělivé, každá hračka musí ihned fungovat. Zapojení jednotlivých projektů je velmi rychlé, na výsledek nemusíte dlouho čekat a sestavování tak nevyžaduje velkou trpělivost. Každý sestavený příklad funguje, není třeba hledat chyby v zapojení. I chybějící součástku naleznete velmi rychle porovnáním obrázku se sestaveným modelem. Na skládání tak nemusíte mít žádné technické znalosti. Vzorové sestavy jsou atraktivní, kdo by neměl chuť postavit si detektor lži nebo rádio. Stavebnice obsahují velké množství příkladů zapojení, nudit se opravdu nebudete, můžete sestavovat, sestavovat a sestavovat.

Drony DJI a brýle na virtuální realitu

DJI je malý, přesto výkonný dron, díky kterému se z oblohy stává plátno vaší kreativity, snadno a bez starostí, a pomáhá vám z každého momentu vytvořit moment letecký. Kompaktní schránka uchovává vysoce komplexní technologii, která z dronu dělá doposud nejsofistikovanější létající kameru DJI. 24 výkonných výpočetních jader, zcela nový systém pro přenos s dosahem až 7 km, 5 optických senzorů a 4K kamera s tříosým stabilizovaným závěsem čekají na váš povel, stačí stisknout tlačítko nebo poklepat na displej. Pozicování podle satelitů může dronu pomoci viset pouze venku bez okolních překážek a rušení. Dron bez satelitů není schopen přesného pozicování a může tak ve vzduchu plavat. Proto je dron vybaven předními a spodními optickými senzory a může tak přesně viset uvnitř budov nebo na místech bez signálu GPS.

Stavebnice Arduino

Arduino je v informatice název malého jednodeskového počítače založeného na mikrokontrolerech ATmega od firmy Atmel. Svým návrhem se snaží podpořit výuku informatiky ve školách a seznámit studenty s tím, jak jsou pomocí počítačů řízena různá zařízení (např. mikrovlnná trouba, automatická pračka a jiné stroje). Nejedná se tedy o počítač ve smyslu stolního počítače nebo chytrého telefonu. Nelze proto k němu snadno přímo připojit monitor ani klávesnici či myš, ale je připraven na připojení LED diod, displeje z tekutých krystalů, servomotorů, senzorů, osvětlení atd.
Projekt Arduino je již od svého počátku volně dostupný (open-source) všem uživatelům, kteří jej chtějí používat a/nebo vylepšovat. Dokumentace a referenční příručka jazyka a externích knihoven je pak většinou vydávána pod licencí Creative Commons. Díky tomu jsou k dispozici všechny zdrojové soubory a je dodržována určitá kompatibilita (ať už pomocí jazyka Java, ve kterém je napsáno vývojové prostředí (IDE) nebo díky použití USB-to-RS-232 převodníkového čipu, který zajišťuje virtuální sériovou linku a pro který jsou běžně dostupné ovladače na většinu platforem). Pro své univerzální uplatnění je Arduino vyhledáváno především domácími kutily. Možnosti jeho využití jsou rozsáhlé.

Hra Minecraft

Minecraft je počítačová hra, která se odehrává v otevřeném světě, kde má hráč neomezenou svobodu pohybu a činnosti. Hra je napsaná v programovacím jazyce Java. Celý herní svět se skládá z kostek, které představují nejrůznější materiály s různorodými vlastnostmi.

Ve hře je několik herních módů, kterými lze ovlivnit, zda bude hráč nesmrtelný, nebo zda se má po jeho smrti smazat aktuální svět. Kromě základních herních módů jsou zde také 4 stupně obtížnosti (peaceful, easy, normal a hard), které mají vliv na náročnost hraní v podobě výskytu příšer a doplňování životů. Dále ve hře probíhá střídání dne a noci, kdy se během noci objevují různé příšery, které na hráče útočí. Ve dne jsou ve hře zvířata, o která se lze starat, získávat z nich jídlo atd. Nakonec jsou zde i vesničané, se kterými je možné obchodovat.

Audiovizuální technika, Moderní sociální sítě – svět youtubingu

Toužíte po hvězdné kariéře, popularitě, spoustě peněz, mracích obdivovatelů, milionech followerů, staňte se youtuberem.
Youtuber je osoba, která na internetovém serveru YouTube aktivně nahrává videa. Pro významné youtubery s mnoha fanoušky je tato platforma díky příjmům z reklamy i živností. V současnosti se trend youtuberů rozšiřuje na úkor tradičních médií jako například televize.
Youtubeři nejsou klasickými celospolečenskými celebritami, ale na svou cílovou skupinu mívají větší vliv než celebrity z tradičních médií, mezi mladistvými jsou často také mnohem populárnější.

A mnoho dalšího

Virtuální realita

Ponořte se do světa virtuální reality a zažijte jízdu na horské dráze, potápění se žraloky, nebo třeba projížďku na člunu v Grand Canyonu.

U nás si můžete vyzkoušet brýle pro virtuální realitu a zažít jedinečný a neopakovatelný zážitek, aniž by jste opustili budovu TECHAKU.

Používáme virtuální brýle od společnosti Google na platformě Daydream.

Přihlaste své dítě na kroužek ještě dnes